علت بخار ندادن بخارشوی دلونگی

علت بخار ندادن بخارشوی دلونگی | همه ما می خواهیم خانه های خود را تمیز و عاری از آلودگی نگه داریم. با فناوری بخار، بخارشوی یک راه حل بسیار موثر است که در از بین بردن کثیفی، میکروب ها و لکه های مواد غذایی از سطوح و اقلام مختلف به خوبی عمل می کند. دستگاه بخارشوی یکی از دستگاه های مورد نیاز هر خانه ای است. کارکرد این دستگاه به اینصورت است که با فشار بخار داغ، انواع سطوح مثل کاشی و سرامیک و بسیاری از سطوح دیگر را به راحتی تمیز می کند و برق می اندازد. مزیت بخارشوها این است که نسبت به روش های قدیمی سرعت و تمیزی بیش تری دارند.

اما مشکل رایجی که در مورد دستگاه‌های بخار شوی در اثر استفاده طولانی مدت و یا استفاده نکردن از آب مقطر وجود دارد، عدم  تولید بخار است. اکثر کسانی که این دستگاه را دارند، پس از مدتی کار کردن با این مشکل مواجه هستند که بخارشوی آن‌ها بخار تولید نمی‌کند. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که در عملکرد بخارشوی اختلال ایجاد کرده و  آن را از کار متوقف می کنند و نیاز به تعمیر بخارشوی دارند. قبل از اینکه به فکر خرید یک دستگاه بخارشوی دیگر باشید، می‌توانید با استفاده از راهکارهایی که در ادامه برایتان توضیح می دهیم، مشکل را حل کنید.

 

علت بخار ندادن بخارشوی دلونگی

دلایلی که باعث می شود بخارشوی دلونگی شما از خود بخار تولید نکند به صورت زیر است:

 برق سیستم قطع است

در برخی موارد دستگاه و چراغ آن نیز روشن می باشد، اما بخارشوی دلونگی بخار تولید نمی‌کند. وقتی اتفاق برق به سیستم برسد ولی بخار تولید نکند، مشکل از دستگاه  است. اما اگر چراغ بخارشوی خاموش باشد، مشکل از برق و قدرت دستگاه است.

در این شرایط باید سوکت را تعویض کنید و بار دیگر دستگاه  را روشن نمایید. اگر دستگاه با تعویض سوکت هم روشن نشد باید برای تعمیر بخارشوی دلونگی به مرکز خدماتی مراجعه کنید.

عدم وجود آب کافی در مخزن

دستگاه بخارشوی، نیاز به مقدار مشخصی آب دارد تا بخار به اندازه کافی تولید کند. اگر آب داخل مخزن کمتر از حداقل میزان آب مورد نیاز برای دستگاه باشد، هیچ گونه بخاری از نازل بخارشوی بیرون نخواهد آمد.

برای اینکه بخارشور بخار بدهد، ابتدا از پر بودن مخزن آب اطمینان پیدا کنید. اکثر مدل‌های موجود در بازار چراغی مبتنی بر تمام شدن آب داخل مخزن و کافی نبودن آن دارند. شما می‌توانید از طریق همین چراغ هشدار از وجود آب کافی در مخزن مطمئن شوید. در صورتی که چراغ هشدار روی دستگاه شما وجود ندارد، باید مخزن را به صورت کامل پر کنید. اگر مشکل بخار ندادن بخارشوی دلونگی شما با این کار یعنی پر کردن مخزن آب دستگاه حل نشد، برای پیدا کردن علت بخار ندادن بخارشوی دلونگی خود دلایل بعدی در ادامه مطلب را بررسی کنید.

خرابی فیلتر عاملی مهم در بخار نکردن بخارشوی دلونگی

اگر با چک کردن موارد قبلی مشکل تولید بخار دستگاهتان حل نشد، نوبت به بررسی فیلتر می رسد.

برای بررسی فیلتر بخارشوی دلونگی ساده ترین و بهترین راه این است که با احتیاط مخزن را از دستگاه خارج کنید. سپس دریچه ای را که به فیلتر متصل است را مشاهده می کنید. در داخل این سوراخ کمی آب سرد بریزید و دستگاه را روشن کنید. در صورتی که آب گرم نشد باید تعویض فیلتر را انجام دهید.

تعمیر بخارشوی که بخار نمی دهد

مسدود بودن منافذ بخار پاش بخار شوی دلونگی

از دیگر عواملی که باعث می شود دستگاه بخارشوی شما بخار ندهد، رسوبات معدنی هستند که به مرور زمان دستگاه بخار شو شما را مسدود می کنند و باعث بخار ندادن بخارشوی دلونگی شما می شوند.

از بین بردن رسوبات بخار شوی کار سختی نیست و می توانید از برخی مواد موجود در خانه برای از بین بردن این رسوبات استفاده کنید. با چند نکته می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید. در صورتی که نیاز مشاوره در خصوص مشکلات بخار شوی و تعمیر بخارشور دارید لطفا با متخصصان ماندگار تعمیر تماس بگیرید.

برای رفع رسوبات و جرم گیری بخار شوی، دستگاه را خاموش کنید و اجازه دهید که کاملاً خنک شود. دستمال زمین شوی دستگاه را به طور عمود به پایین کشیده و آن را در بیاورید، و منافذ بخار پاش را چک کنید که جرم گرفته است یا نه. ممکن است یکی از پیچ ها در آمده یا شل باشد. با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک پیچ ها را سفت کنید و رسوبات سوراخ ها را با دستمال تمیز کنید. در صورت بخار ندادن دستگاه،  شما به تعمیر بخارشوی دلونگی نیاز دارید و مجموعه خدماتی ماندگار تعمیر می تواند شما را در زمینه بخار ندادن بخارشوی دلونگی راهنمایی کند.

وجود نشتی در دستگاه

در صورتی که هریک از قطعات بخارشوی سوراخ شده باشند، آنگاه با نشت آب و کاهش بخار و در نتیجه عدم بخار مواجه می شوید. عوامل مختلفی مانند آسیب به قطعات ‌بخارشوی و سختی آب باعث پارگی و در نتیجه نشتی آب می شود.

برای اینکه مطمئن شوید وجود نشتی در دستگاه علت بخار ندادن بخارشوی دلونگی است، ابتدا از خنک بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. پس از پر کردن مخزن با آب، سفتی و سالم بودن درپوش پایین را بررسی کنید. اگر منبع نشتی درپوش است، درپوش را تعویض کنید چون در این وضعیت بخارشوی بخار نمی دهد.

دلایل دیگری برای نشت که می تواند منجر به عدم تولید بخار در بخارشوی دلونگی شود، خرابی نازل، شیلنگ و غیره است. برای اطمینان باید تمامی قطعات از جمله نازل، شیلنگ‌ها، بست‌ها و واسطه‌ها و همچنین دیگ یا مخزن بخار و همچنین سطح آب تست و بررسی شود. و قبل از اینکه فرض کنید بخار وجود ندارد، مطمئن شوید که آب گرم شده است.

خرابی ترموستات علت بخار ندادن بخارشوی دلونگی

ترموستات قطعه ای است که وظیفه ی ایمنی دستگاه را بر عهده دارد به اینصورت که در صورت داغ شدن بیش از حد بخارشوی، برق المنت گرمایش دستگاه را قطع می کند.

اگر ترموستات بخارشور خراب شود، آب در دستگاه گرم نمی شود و در نتیجه بخارشوی بخار نمی دهد. خرابی ترموستات اغلب به دلیل تجمع رسوب آهکی اتفاق می افتد که کار میله های المنت را مختل می کند.

خرابی پمپ

پمپ دستگاه بخارشو، آب را به المنت گرمایش برای تولید بخار می رساند. در صورتی پمپ از کار بیفتد و کار نکند، آب نمی تواند وارد المنت شود. در اینصورت تعویض پمپ بخارشو باید توسط متخصص تعمیر بخارشو انجام شود.

شل بودن درپوش و کلاهک زیر مخزن بخار شو

از دلایل دیگر خارج نشدن بخار از بخارشوی، بسته و یا چفت نشدن درپوش در زیر دیگ بخار می باشد. در صورتی که درپوش دیگ بخار به طور کامل بسته نشده باشد، آنگاه فشار کمی برای تولید بخار ایجاد می‌شود. بنابراین چفت نشدن  درپوش و شل بودن کلاهک می‌تواند مانع از تولید بخار کافی در بخارشو شود.

داغ نشدن آب به اندازه کافی

در برخی موارد به محض روشن کردن دستگاه شروع به تمیز کردن سطوح می‌کنید؛ بدون آنکه اجازه دهید دستگاه آب را گرم کند. بعد از روشن کردن دستگاه باید صبر کنید تا دمای آب به صد درجه سانتی‌گراد (۲۱۲ درجه فارنهایت) برسد و بخار تولید شود؛ البته این مدت زمان در دستگاه‌های مختلف متفاوت و در برخی دستگاه ها به زمان بیشتری برای تولید بخار نیاز است. البته این نکته حائز اهمیت است که بخارشوی‌های گران‌تر در مدت زمان کمتری آب را به جوش آورده و بخار تولید می‌کنند.

مسدود شدن فیلتر

با توجه به اینکه فیلتر نقش صافی را در بخارشوی دارد، انسداد آن می‌تواند مانعی برای خروج بخار باشد که برای تعویض فیتر یا تمیز کردن آن جهت رفع مشکل بخارشوی که بخار نمی دهد باید به تعمیرکار بخارشوی حرفه ای و با تجربه مراجعه کنید.

خرابی المنت و بخار ندادن بخارشوی دلونگی

المنت حرارتی آب داخل مخزن را گرم و تبدیل به بخار می کند. بسی واضح است که اگر المنت بخارشو معیوب باشد، آب را گرم نمی کند و دستگاه دلونگی شما بخار تولید نمی کند.

تنظیم نبودن سرعت بخار دستگاه

برخی دستگاه‌های بخارشوی دارای سطوح قدرت بخار متفاوتی هستند و این قدرت بخار از طریق دکمه کنترل می‌شود. بنابراین در صورتی که دستگاه شما از سطوح مختلف قدرت بخار استفاده می‌کند، بهتر است قدرت بخار را در بالاترین سطح آن قرار دهید و در صورت نیاز و با توجه به نوع سطح خود بخار را کم کنید.

انسداد شیر برقی

شیر برقی یک قطعه الکتریکی است که برای حفظ فشار بخار در داخل المنت گرمایشی عمل می کند.

شیر برقی در لحظه ای که دکمه بخار را فشار می دهید کار می کند. اگر سوئیچ معیوب باشد یا با رسوب آهک مسدود شده باشد، شیر برقی نمی تواند باز شود و بنابراین دستگاه شما بخار تولید نمی کند. با تعویض و یا تعمیر شیر برقی بخارشوی دلونگی مشکل دستگاه حل می شود.

عملکرد ضعیف موتور دلیل بخار ندادن بخارشوی دلونگی

موتور دستگاه بخارشوی دلونگی به مرور زمان ضعیف می شود. این ضعف باعث این می شود که موتور نتواند انرژی گرمایی کافی برای تولید بخار را فراهم کند. و یا اینکه بخارشدن آب بسیار زمانبر شود، در چنین مواردی باید تست موتور توسط متخصصان کاربلد انجام شود.

قفل کودک فعال شده است

برخی از دستگاه‌های بخارشوی دارای قفل کودک هستند. در نتیجه اگر قفل کودک دستگاه فعال باشد عملکردهای کلی مانند تولید بخار متوقف می‌شود. بنابراین قفل کودک دستگاه را بررسی کرده و از غیرفعال بودن آن مطمئن شوید.

تعمیر بخارشور دلونگی

جلوگیری از بخار ندادن بخارشو

برای جلوگیری از بخار ندادن موارد زیر را رعایت کنید تا کمتر نیاز به تعمیر بخارشو داشته باشید.

  • فقط از آب مقطر استفاده کنید: برای جلوگیری از انسداد، مطمئن شوید که فقط از آب مقطر استفاده می کنید. این آبی است که ناخالصی هایی مانند کلسیم ندارد که باعث انسداد آن شود. آب سخت حاوی کلسیم است که پس از مدتی به راحتی نازل را مسدود می کند.
  • بعد از هر بار استفاده آب دستگاه را خالی کنید.
  • دستگاه و نازل آن را به صورت مرتب تمیز کنید. به این منظور کثیفی‌ها و رسوبات در دستگاه را تمیز کنید.
  • در زمان استفاده سعی کنید بخار دستگاه را تا آخر تمام کنید به طوری که بخار درون آن باقی نماند.

نتیجه‌گیری

بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه خرابی در آینده بخارشوی، پیروی از راهنما و دفترچه همراه بخارشو است. یکی از مشکلات رایج در مورد دستگاه‌های بخارشوی عدم تولید بخار است. در این مطلب دلایل بخار نکردن بخارشوی را بیان کردیم. در صورتی که مشکل بخارشوی با راهکارهای گفته شده برطرف نشد، باید قطعات دیگر ‌بخارشوی تست و کنترل شود. بهتر است در صورتی که تجربه کافی برای درست کردن وسیله برقی را ندارید، جهت رفع مشکل دستگاه خود از افراد متخصص در این زمینه درخواست کمک کنید. تا از آسیب رسانی بیشتر به دستگاه جلوگیری شود. مجموعه خدماتی ماندگار تعمیر با داشتن کارشناسان در زمینه تعمیرات می‌تواند مشکل دستگاه بخارشوی شما را در کمترین زمان ممکن رفع نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code