خراب شدن سوپاپ اطمینان زودپز

خراب شدن سوپاپ اطمینان زودپز-

خراب شدن سوپاپ اطمینان زودپز | سوپاپ اطمینان زودپز هنگامی شروع به کار می‌کند، که میزان بخار داخل دیگ زودپز بیشتر از حد طبیعی و تعریف شده‌ در دیگ برسد. در این حالت سوپاپ اطمینان زودپز وارد عمل شده و بخار اضافی را با فشار زیاد از دیگ خارج می‌کند تا از انفجار دیگ و ایجاد آسیب‌های مالی و جسمی جلوگیری کند.

اگر این سوپاپ اطمینان عملکرد درستی نداشته باشد، باعث می‌شود تا بخار داخل دیگ زودتر از موعد از دیگ خارج شده و باعث نپختن غذا یا دیر پختن آن شود یا در صورت گیر کردن و بسته شدن روزنه خروج بخار می‌تواند باعث انفجار زودپز در آشپزخانه شما شود.

لازم به ذکر است که در برخی از زودپزها سوپاپ تنظیمی نیز برای تنظیم میزان نگهداری بخار در داخل زودپز با توجه به مواد غذایی داخل دیگ تعبیه شده‌است، که به وسیله آن می‌توان میزان فشار لازم را برای به کار افتادن سوپاپ زودپز تنظیم نمود.

نشانه های خراب شدن سوپاپ زودپز-

بررسی خراب سوپاپ اطمینان زودپز

به یاد داشته باشید که از علل عمده نپختن مواد غذایی در زودپزها یا دیرپختن آن، خرابی سوپاپ اطمینان در زودپزها می‌باشد. باید به این نکته دقت داشته باشید که معمولا سوپاپ اطمینان زودپزها در دو حالت دچار ایراد می‌شوند.

حالت اول زمانی است که بخار را در زمانی که هنوز سوپاپ اطمینان فعال نشده به بیرون هدایت کند که این بیشتر به خرابی واشر آن بر می‌گردد و حالت دوم زمانی است که اصلا بخاری را به بیرون هدایت نکند، که این امر می‌تواند بسیار خطرناک باشد. برای جلوگیری از این خطر حتما باید پس از استفاده زودپز، سوپاپ اطمینان را به خوبی تمیز کرده و آن را آزمایش کنید.

همچنین اگر مشاهده کردید که این سوپاپ در زمان زیاد و با حرارت بالای دیگ کار نمی‌کند، حتما زودپز را خاموش کرده و سوپاپ و روزنه آن را با احتیاط زیاد بررسی کنید. همیشه دقت کنید که سوپاپ بالای در زودپز باید یک حالت شناوری داشته باشد و به راحتی حرکت کند. اگر به هر علتی این سوپاپ اطمینان سفت شده و گیر می‌کند، تا هنگامی که از درست بودن عملکرد سوپاپ اطمینان زودپز مطمئن نشدید، آن را روشن نکنید و به یک مرکز تعمیر زودپز مراجعه کنید.

واشر سوپاپ اطمنان زودپز مانند همه واشرها وظیفه آب‌بندی آن ناحیه را برعهده دارد تا بخار بدون فعال شدن سوپاپ اطمینان زودپز از محل تعبیه شده خارج نشود و باعث دیرپختن یا نپختن موادغذایی نگردد. به همین دلیل واشر سوپاپ اطمینان زودپز در صورتی که به درستی کار کند، می‌تواند میزان بخار لازم در داخل دیگ را نگه داشته و تنها پس از فعال شدن سوپاپ اطمینان بخار اضافی را از دیگ خارج نماید.

نکته دیگر اینکه پس از خاموش کردن زودپر حتما ابتدا سوپاپ اطمینان زودپز را بردارید تا بخار باقی‌مانده در آن به طور کل از دیگ خارج و سپس اقدام به باز کردن در زودپز کنید.

توجه داشته باشید که در هنگام خرید زودپز به دنبال زودپزهایی باشید که علاوه بر قفل ایمنی، دارای سوپاپ تنظیم نیز باشند، تا احتمال ایجاد خطر را به حداقل برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code