بوی سوختگی جاروبرقی

شایع ترین علت بوی سوختگی جاروبرقی

جاروبرقی ها دارای قطعات متعددی هستند که به طور هماهنگ کار می کنند تا مکش ایجاد کنند و کثیفی، گرد و غبار و زباله ها را از کف خانه شما پاک کنند. این چیزی است که در پشت صحنه اتفاق می افتد، تسمه به حرکت غلتک برس که برای هدایت زباله ها به داخل دستگاه ساخته شده است کمک می کند. بنابراین اگر در طول فرآیند تمیز کردن مشکلی رخ دهد، ممکن است بوی سوختگی جاروبرقی ایجاد شود که نشانه خرابی قطعه ای از آن است که به باعث خرابی دستگاه می شود.

با وجود سرعت بالا و قدرت مکش شدید، جاروبرقی ها در دمای بالا عمل نمی کنند. در حالی که این امری عادی است که قسمتی از فرشی را که تازه جاروبرقی کشیدید گرم باشد، اما خود دستگاه هرگز نباید آنقدر داغ شود که بوی دود و سوختگی به مشام برسد. هر نوع بوی سوختگی که از جاروبرقی شما می آید، طبیعی نیست و یک علامت قرمز بزرگ است که چیزی اشتباه است و نیاز به تعمیر جاروبرقی دارد.

به طور معمول جاروبرقی برای استفاده حداقل دو بار در هفته ساخته شده است، بنابراین اگر متوجه شدید بوی سوختگی از جاروبرقی تان می آید، فوراً آن را خاموش کنید و سعی کنید مشکل را تشخیص دهید. بوی سوختن نشانه ایراد یا مشکل جاروبرقی شماست. بنابراین ممکن است استفاده از آن تا زمانی که مشکل برطرف نشده باشد ایمن نباشد.

دلایل بوی سوختگی جاروبرقی

هنگامی که جاروبرقی خود را خاموش کردید، در اینجا چهار دلیل بالقوه بوی سوختگی وجود دارد که باید بررسی کنید.

مهم: اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث بوی سوختگی جاروبرقی شما می شود، بهتر است دستگاه را نزد یک تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی ببرید. سعی نکنید وسایل الکترونیکی مانند جاروبرقی را خودتان تعمیر کنید مگر اینکه صلاحیت انجام این کار را داشته باشید.

1. تسمه جاروبرقی آسیب دیده یا شکسته

تسمه‌های موتور جاروبرقی از لاستیک ساخته شده اند. کاربرد تسمه پلاستیکی، کمک به چرخش برس است. اگر برس به خوبی بچرخد، موها و سایر آشغال ها، به خوبی جمع آوری خواهند شد.

وقتی جاروبرقی به صورت مداوم کار می‌کند، تسمه داغ می‌شود و در نتیجه آن، بوی سوختگی به مشام می‌رسد. همچنین ممکن است تسمه به دلیل اصطکاک اضافی بیش از حد گرم شود که منجر به بوی نامطبوع لاستیک سوزاندن می شود.

برای رفع بوی سوختگی باید یک تسمه جاروبرقی جدید نصب کنید، زیرا تسمه های جاروبرقی قابل تعمیر نیستند. خوشبختانه، تعویض تسمه جاروبرقی معمولاً آسان و ارزان است.

چرا جاروبرقی من بوی سوختگی می دهد؟

2. گرفتگی لوله خرطومی یا لوله تلسکوپی جاروبرقی

جاروبرقی ها معمولاً با حداقل تعمیر کار می کنند. با این حال، اگر یک شی بزرگ در جایی در جاربرقی گیر کند یا به مرور زمان کثیفی آن را مسدود کند، موتور مجبور می شود سخت تر کار کند. این می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور و بوی سوختگی شود. بنابراین، اگر جاروبرقی شما بوی خوبی ندارد و مطمئن هستید که مشکل تسمه آن نیست، وقت آن است که جاروبرقی خود را کاملاً بررسی و تمیز کنید. در اینجا برخی از رایج ترین مکان های گرفتگی وجود دارد:

  • لوله خرطومی
  • لوله تلسکوپی
  • برس یا پارویی جاروبرقی

3. فیلترهای مسدود شده یا کیسه پر شده

موتورهای جارو برقی برای خنک ماندن نیاز به جریان هوای مداوم دارند. اگر فیلترها مسدود شده باشند و یا کیسه یا پاکت جاروبرقی بیش از حد پر شوند، ممکن است موتور بیش از حد گرم شود. این می تواند باعث بوی سوختگی یا حتی دود شود. همیشه جاروبرقی خود را قبل از رسیدن به حداکثر ظرفیت خالی کنید. این کار عملکرد موثر آن را تضمین می کند و احتمال بوی سوختگی را کاهش می دهد. همچنین باید دفترچه راهنما را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا فیلترهای شما قابل شستشو هستند یا خیر. اگر چنین هستند، می‌توانید آن‌ها را زیر آب سرد قرار دهید تا کثیفی‌ها از بین بروند (حتماً قبل از قرار دادن مجدد آن‌ها حداقل 24 ساعت خشک شوند!) اگر فیلترها قابل شستشو نیستند، ممکن است نیاز به تعویض فیلترداشته باشید.

4. خرابی موتور یا سوختن موتور مهم‌ترین علت بوی سوختگی جاروبرقی است

در نهایت، بوی سوختگی ممکن است به دلیل مشکل در موتور جاروبرقی ایجاد شود. این جدی ترین و مهم‌ترین عیب جاروبرقی است و فقط توسط یک متخصص می تواند برطرف شود. تشخیص عیب موتور در خانه اغلب سخت است. توصیه می کنیم قبل از اینکه فرض کنید مشکل از موتور است، تسمه، گرفتگی های احتمالی، فیلترها و کیسه را بررسی کنید. اگر مشکوک هستید که موتور جارو برقی سوخته است، با مرکز خدمات جاروبرقی یا تعمیرگاه جاروبرقی محلی خود تماس بگیرید. همچنین باید بررسی کنید که آیا جاروبرقی شما هنوز گارانتی دارد، زیرا اگر تحت ضمانت باشد سازنده باید آن را برای شما تعمیر کند.

5. سوختن فیوز جاروبرقی

سوختن فیوز جاروبرقی در مدل‌های مختلف از این دستگاه دیده شده است. اما آنطور که پیداست، این مسئله جاروبرقی‌های برند سامسونگ را بیش از سایر برندها درگیر می‌کند. معمولاً اگر فیوز جاروبرقی بسوزد، نشانه‌های خرابی در ظاهر دستگاه نیز مشاهده خواهد شد. به همین دلیل شناسایی مشکل آسان بوده و برطرف کردن آن با تعویض فیوز به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

اگر از عهده تعویض فیوز جاروبرقی برمی آیید و در این زمینه تجربه و تخصص دارید، می‌توانید درپوش دستگاه را باز کنید و در اولین قدم با یک مولتی متر، سلامت فیوز را بررسی نمایید. در غیر این صورت، از کارشناسان تعمیر جاروبرقی کمک بگیرید.

6. ایرادات برد جاروبرقی

جاروبرقی مانند بسیاری از وسایل برقی، دارای برد اصلی است. برد مثل یک فرمانده دستورات لازم را به بخش‌های مختلف از سیستم صادر می‌کند و عملکرد اجزاء را کنترل می‌نماید. یکی از دلایل اصلی ایجاد بوی سوختگی در انواع جاروبرقی، وجود اتصالی در مدارهای برد است. این مشکل گاه موجب قطع شدن فیوز برق خانه و اختلال در سیستم برق‌رسانی خواهد شد.

7. افزایش مکش جاروبرقی علت بوی بد و سوختگی جارو برقی

وقتی 20 تا 30 دقیقه از جاروبرقی کار می کشید آن هم با قدرت حداکثری مکش جاروبرقی، طبیعی است که به موتور فشار وارد می‌شود و بوی سوختگی از آن بلند خواهد شد. این مشکل، کاملاً طبیعی است و بسیاری از جاروبرقی‌ها برای یکبار هم که شده با آن مواجه شده اند. در این مواقع، پس از بوی سوختگی، جاروبرقی خاموش شده و دیگر روشن نخواهد شد.

شایع ترین علتهای بوی سوختگی جاروبرقی چیست؟

به سختی می توان با اطمینان گفت که شایع ترین علت چیست، اما آسیب به تسمه به ویژه شایع است. اگر سوختن بوی لاستیک می دهد، به احتمال زیاد تسمه محرک است. پر شدن بیش از حد کیسه یا پاکت جاربرقی، فیلترهای مسدود شده و گرفتگی شیلنگ ها یا لوله های خرطومی و تلسکوپی نیز رایج هستند. سوختن موتور کمتر رایج است، اما تعمیر و یا تعویض آن پرهزینه ترین و دشوارترین است.

بوی سوختگی جاروبرقی

برخی از دلایل دیگر بوی بد جاروبرقی چیست؟

سوختن تنها بوی بدی نیست که از جاروبرقی متصاعد می شود. اگر جاروبرقی شما بوی کپک زدگی یا بوی نامطبوعی دارد، ممکن است دلیل دیگری وجود داشته باشد.

برخی از شایع‌ترین دلایل بوی بد عبارتند از: تجمع کثیفی، رشد کپک در داخل جاروبرقی (اغلب به دلیل رطوبت) و موهای حیوانات خانگی.

خلاصه

بوی سوختنگی جاربرقی را هرگز نباید نادیده گرفت، زیرا می تواند نشان دهنده یک خطای الکتریکی جدی (و بالقوه خطرناک) باشد. اکثر علل بوی سوختگی به راحتی قابل حل هستند، اما با تعویض تسمه جاروبرقی، رفع گرفتگی یا بررسی فیلترها.

اگر موتور یا وسایل الکترونیکی جاروبرقی شما دلیل بوی سوختگی هستند – و نه به دلیل گرمای بیش از حد – باید از یک متخصص برای تعمیر آن استفاده کنید.

گاهی اوقات جاروبرقی شما ممکن است بوی سوختگی ایجاد کند که با هیچ یک از مشکلات ذکر شده در بالا (از نظر بو یا علائم) مطابقت نداشته باشد. اگر این اتفاق افتاد، با مجموعه خدماتی ماندگار تعمیر تماس بگیرید. ممکن است مشکل آنقدر پیچیده باشد که نتوانید خودتان آن را تعمیر کنید و ادامه استفاده از جاروبرقی در این شرایط برای شما خطرناک باشد. بردن جاروبرقی نزد یک متخصص تعمیرکار این امکان را می دهد که جاروبرقی شما را به خوبی بررسی و عیب یابی کند و علت آن و هر گونه مشکل دیگر دستگاه را مشخص کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code