داغ شدن بیش از حد موتور جارو برقی و راهکارهای رفع آن

داغ شدن موتور جارو برقی

داغ شدن موتور جارو برقی | جاروبرقی شما به شما کمک می‌کند خانه خود را تمیز، مرتب، تمیز و تازه نگه دارید. بدون آن، چه کاری انجام می‌دهید؟ خوب، ممکن است متوجه شوید که جاروبرقی شما صداهای عجیبی تولید می‌کند، بوی سوختگی منتشر می‌کند. اینها نشانه هایی هستند که نشان می‌دهد جاروبرقی شما نه تنها بیش از حد گرم می‌شود، بلکه روی قسمتی از زمین که قرار گرفته است گرم می‌شود. جاروبرقی شما آنطور که باید کار نمی‌کند و یا تمیز نمی‌کند.

پس از استفاده بیش از حد و پایان عمر مفید جاروبرقی، به دلیل ساییدگی و خرابی موتور و سایر قطعات دستگاه بش از حد داغ می‌شود. همانطور که موتور بیشتر و بیشتر تلاش می‌کند، گرمتر و داغتر می‌شود و در یک نقطه، شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند. این زمانی است که شما متوجه صداهای غیر طبیعی و زیاد، دود و بوی سوختگی می‌کنید.

اگر خوش شانس باشید، جاروبرقی خنک می‌شود و دوباره برق می‌گیرد و کار می‌کند. با این حال، مواردی وجود دارد که جاروبرقی از کار کردن می‌افتد.

خبر خوب این است که چند راهکار وجود دارد که می‌توانید خودتان برای تعمیر جاروبرقی که بیش از حد گرم شده است انجام دهید و از بروز مجدد آن جلوگیری کنید.

تعمیر داغ شدن موتور جارو برقی

وقتی نوبت به نحوه تعمیر جاروبرقی با گرمای بیش از حد می‌رسد، در وهله اول باید علت داغ شدن بیش از حد موتور جارو برقی دستگاه را تعیین کنید. جریان هوای کافی برای خنک شدن دستگاه که وجود نداشته باشد، جارو برقی بیش از حد گرم می‌شود. البته دلایل متعددی برای این امر وجود دارد و چندین راه حل برای رفع این مشکل وجود دارد. برای رفع داغی بیش از حد جاروبرقی مراحل زیر را دنبال کنید تا جاروبرقی تان را به حالت عادی برگردانید.

سطل زباله یا کیسه جارو برقی را تمیز کنید

در حالت ایده آل، سطل زباله یا کیسه گرد و غبار جاروبرقی باید پس از هر بار استفاده تمیز شود. اگر جاروبرقی شما از پاکت استفاده می‌کند، باید زمانی که تقریباً 75 درصد آن پر شد، آن را تعویض کنید. و یا در صورتی که پاکت دستگاه شما قابل شستشو می‌باشد، می‌توانید آن را شسته و خشک نمایید و مجدداً آن را استفاده کنید.

پر بودن کیسه جاروبرقی و داغ شدن موتور جارو برقی

عدم انجام این کار می‌تواند منجر به پر شدن بیش از حد سطل زباله یا کیسه شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، جایی برای حرکت گرد و غبار و خاک وجود ندارد. در نتیجه، راه خود را به قسمت‌های داخلی جاروبرقی باز می‌کند و در عین حال از جمع کردن ذرات بیشتر دستگاه جلوگیری می‌کند. که همین امر باعث می‌شود تا روند خنک کننده را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

ممکن است زباله ها روی موتور جمع شوند یا دستگاه را مسدود کنند. در نهایت، می‌توانید انتظار داشته باشید که جاروبرقی در نهایت گیر کند، داغ شود و خاموش شود.

بنابراین، با خالی کردن کیسه، ممکن است بتوانید به سرعت و به راحتی جاروبرقی خود را دوباره راه اندازی کنید. اگر واقعاً جواب داد، مطمئن شوید که این کار را به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری و سرویس دوره ای جاروبرقی خود اضافه کنید تا از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کنید. اگر این کار جواب نداد یا قوطی یا کیسه پر نبود، به مرحله بعدی بروید.

کثیفی فیلتر را بررسی کنید

یکی از علل داغ شدن بدنه ی دستگاه می‌تواند کثیف بودن فیلتر جاروبرقی باشد. فیلتر هوا برای تمیز کردن هوای وارد شده به جاروبرقی طراحی شده است. همچنین اگر ذرات گرد و غبار و کثیفی وارد دستگاه شود را جذب می‌کند. مانند انواع دیگر فیلترهای هوا، در طی یک دوره زمانی کثیف و مسدود می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کارایی آن کاهش می‌یابد و در نتیجه موتور جاروبرقی سخت تر کار می‌کند.

تعمیر جاروبرقی که داغ می شود

 

اگر فیلتر هوا مسدود شده باشد و به موقع تعویض نشود، احتمالاً موتور بیش از حد گرم می‌شود. برای حل این مشکل، بسته به نوع و مدل جاروبرقی خود، از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن فیلتر هوا یا تعویض آن استفاده کنید. قبل از قرار دادن مجدد فیلتر در دستگاه، اجازه دهید تا کاملاً خشک شود.

برای بهترین دستورالعمل های مراقبت در مورد فیلتر هوای جاروبرقی خود، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. برخی از فیلترها غیرقابل شستشو هستند، به این معنی که باید آنها را تعویض کنید. نگهداری از فیلتر هوا نه تنها از گرمای بیش از حد در آینده جلوگیری می‌کند، بلکه طول عمر جاروبرقی شما را نیز افزایش می‌دهد.

انسداد لوله خرطومی جاروبرقی را بررسی کنید

جریان هوای کافی برای کارکرد جاروبرقی شما مهمتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. هنگامی که جریان هوای کافی در داخل دستگاه وجود نداشته باشد، می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شود.

یکی از دلایل جریان ناکافی هوا، انسداد است. اگر چیزی در شیلنگ یا لوله خرطومی و لوله تلسکوپی جاروبرقی گیر کرده باشد، مانع از رسیدن هوا به قسمت های ضروری دستگاه می‌شود. برای بررسی موانع، به تمام شیلنگ ها، برس ها و ضمیمه ها نگاهی دقیق بیندازید. به دنبال هر گونه نشانه‌ای از تکه‌های بزرگ زباله، گلوله‌های مو، کثیفی‌های جمع‌شده و غیره باشید. به برس‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا پرزهای فرش، مو، ریسمان و نخ‌ها می‌توانند در آنها گیر کرده و از غلتیدن آن‌ها به روش صحیح جلوگیری کنند.

وضعیت تسمه که یکی از علتهای داغ شدن موتور جارو برقی است را بررسی کنید

از آنجایی که قبلاً در حال بررسی موانع هستید، حتماً تسمه دستگاه را نیز بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که تسمه شکسته باشد و در نتیجه دور موتور بیش از حد بالا رفته و بیش از حد گرم شود. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که اگر تسمه در جای مناسب خود قرار نگیرد، مقاومتی روی موتور وجود ندارد.

معمولاً در اثر انسداد جسمی برس، تسمه پاره می‌شود یا می‌شکند. البته ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد و پایان عمر مفید جاروبرقی، تسمه ها به مرور زمان فرسوده شوند. صرف نظر از این، وضعیت تسمه را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر، زیرا اگر هیچ چیزی تا این مرحله باعث خنک شدن جاروبرقی و موتور آن نشده باشد، می‌تواند مشکل گرمای بیش از حد را حل کند.

مشکلات برق را بررسی کنید

اگر در مراحل قبلی شانس نداشتید، ممکن است مشکل الکتریکی وجود داشته باشد. ابتدا سیم جاروبرقی را بررسی کنید. هر اینچ از سیم را برای هر نوع آسیبی به دقت بررسی کنید. به دنبال فرورفتگی ها، شکستگی ها، ترک ها روی سیم باشید. اگر متوجه آسیب شدید، یک سیم جدید بخرید. تا زمانی که نتوانید سیم آسیب دیده را با سیم جدید تعویض کنید، از جاروبرقی استفاده نکنید.

اگر آسیب خارجی آشکاری به سیم وارد نشده باشد، و پریز را دوباره چک کرده باشید تا مطمئن شوید که درست کار می‌کند، ممکن است مشکل بزرگتری در کار باشد. ممکن است قسمت‌های داخلی موتور شکسته شده و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. یک متخصص و تعمیرکار حرفه ای جاروبرقی باید این مشکل را حل کند. اگر جاروبرقی شما هنوز تحت گارانتی است، احتمالاً نیازی به پرداخت هزینه ای برای تعمیر آن نخواهید داشت.

خرابی پریز برق از دلایل داغ شدن موتور جارو برقی

خرابی پریز برق می‌تواند منجربه قطعی و وصلی های پشت سر هم و سریع شود. و همین امر باعث داغ شدن موتور جاروبرقی می‌شود. در بعضی مواقع خرابی پریزی که جاروبرقی را به آن وصل کردید منجربه جرقه و آتش سوزی می‌شود. در نتیجه باید پریز برق را عوض کنید و دستگاهتان را به یک پریز برق دیگری وصل کنید.

خرابی و نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

خرابی سیم پیچ و یا هسته ی آهنی موتور و یا شکستگی آن در اثر استفاده در اثر مرور زمان، می‌تواند منجربه کارکرد نا صحیح موتور و بازدهی پایین و همچنین ایجاد گرمای زیاد شود. یکی از محتمل ترین گزینه ها برای بررسی علت گرمای زیاد موتور، خرابی خود موتور می‌باشد، که می‌توانید به وسیله ی یک اهم متر و سنجش میزان اهم موتور و مقایسه ی آن مقدار با اهم یک موتور سالم، متوجه خراب و یا سالم بودن موتور دستگاه شوید. 

علت داغ شدن موتور جارو برقی

فرسودگی جاروبرقی از علتهای دیگر داغ شدن بیش از حد موتور جارو برقی

 اما با افزایش سن و یا استفاده ی بیش از حد، ممکن است موتور دستگاه قدرت خود را از دست بدهد و در نتیجه مکش دستگاه بسیار کم شود. بنابراین موتور دستگاه برای انجام وظیفه اش تلاش بیشتری می‌کند. و همین امر باعث داغ شدن آن می‌شود تا جایی که گرمای دستگاه بیش از حد زیاد می‌شود. همچنین در چنین وضعیتی ممکن است که بوی عجیب و نا خوشایندی نیز از دستگاه به مشام برسد. در نتیجه باید این مسئله را در نظر بگیرید که دستگاه شما عمر خود را کرده و شما نیاز به تعویض موتور دارید و یا این که می‌توانید به فکر خرید یک دستگاه جدید باشید.

استفاده طولات مدت از جاروبرقی باعث داغ شدن موتور آن می‌شود

اجازه دهید جاروبرقی خنک شود.در صورتی که از جاروبرقی برای مدت بیش از نیم ساعت استفاده کنید ، دستگاه شما داغ می‌شود . به طور کلی توصیه می‌شود که فقط به مدت ۳۰ دقیقه از جارو استفاده کنید. و سپس به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید و اجازه دهید تا دستگاه شما کاملا خنک شود. و در صورت تمایل مجدد از دستگاه استفاده کنید. ضروری است که به جاروبرقی خود فرصت دهید تا خنک شود. وقتی موتور داغ است، به درستی کار نمی‌کند. در واقع، اگر جاروبرقی را در حالی که هنوز داغ است روشن کنید، ممکن است باعث آسیب داخلی شوید. این امر به ویژه در مواردی صادق است که اجزای داخلی که برای خاموش کردن جاروبرقی در هنگام گرم شدن بیش از حد طراحی شده اند، آسیب دیده باشند و به درستی کار نکنند.

سخن آخر

پس از خنک شدن کامل جاروبرقی، سعی کنید دوباره آن را روشن کنید. امیدوارم به طور عادی کار کند. اگر کار کرد، پس عالی است! اگر جاروبرقی همچنان بیش از حد گرم می‌شود و مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند، ممکن است فراتر از تعمیر ساده خانگی نیاز داشته باشد. و به دلیل یک مشکل اساسی و جدی تر، به کمک حرفه ای نیاز دارد. متخصصان تعمیر جاروبرقی ماندگار تعمیر همه دوره های تعمیر جاروبرقی را گذرانده و مدارک لازم را با رتبه های عالی دارا می‌باشند. داشتن یک جاروبرقی که بیش از حد گرم می‌شود جالب نیست، اما معمولاً یک تعمیر نسبتاً ساده است که می‌توانید خودتان آن را انجام دهید. با دنبال کردن مراحل فوق، باید در کمترین زمان جاروبرقی شما کار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code